W dzień św. Krzysztofa

W dzień św. KrzysztofaTradycyjnie jak co roku 25 lipca, w dzień patrona kierowców – św. Krzysztofa, po każdej mszy św. Ojcowie za naszego Sanktuarium Mirowskiego błogosławili kierowców i ich samochody.

Towarzyszyli im ministranci, którzy zbierali datki ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. pod hasłem: W drogę do Źródła Życia. Akcja „Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”.

Przypominamy, że pieniądze zebrane w ubiegłym roku przeznaczono na środki transportu dla misjonarzy w kwocie 796 tys. euro (z diecezji kieleckiej 154 tys. zł.), za które zostały zakupione 52 samochody, 4 busy i 2 ambulanse oraz 24 motocykle i 51 rowerów dla katechistów misyjnych, a także 2 traktory i koń z wozem.

Zdjęcia w naszej GALERII

Jak się ubrać do kościoła – przypomnienie

Dress code w kościele

Wchodząc w progi Boże przyjdź w godnym ubiorze” to część kampanii, którą rozpoczęła Akcja Katolicka, czyli ruch katolików świeckich. Przychodząc na Mszę święta powinniśmy pamiętać, że przyszliśmy  uczcić Pamiątkę Śmierci Pana Jezusa, więc i strój nasz powinien być odpowiedni.

W Wielu krajach katolickich, między innymi w Hiszpanii, Portugalii, Francji, czy we Włoszech przestrzegany jest tak zwany dress code.  Do kościoła nie zostaną wpuszczone kobiety, jeśli nie mają spódnicy czy sukienki za kolano i zakrytych ramion, a panowie  w krótkich spodniach.

U nas nie ma specjalnych służb odpowiadających za to. Powinniśmy, każdy indywidualnie poddać się samodyscyplinie i pamiętać o naszym stroju w świątyni. Jeżeli potrafimy ubrać się stosownie na Mszę św. pogrzebową, to dlaczego nie na każdą inną Mszę św.

Wystarczy, że będziemy pamiętali o kilku podpowiedziach:

kobiety nie ubierają:

  • krótkich sukienek lub spódniczek – (kiedy siadają, kolana powinny być zakryte);
  • klapek i ubrań prześwitujących, krótkich spodni, shortów, bluzek i sukienek z dużym dekoltem, bluzek i sukienek na ramiączkach;

mężczyźni nie noszą:

  • krótkich spodenek, spodni z niskim stanem;
  • koszulek typu T-Shirt z nadrukami, podkoszulek na ramiączkach;
  • klapek

Podpowiedź dla wszystkich:

  • pamiętamy, aby na ubraniach nie było niestosownych słów, nadruków, czaszek, niestosownych ozdób,
  • wszyscy ukrywają bieliznę – górną i dolną, nie pokazują: brzucha. Unikają obcisłych strojów;
  • nie żujmy gumy.

Pamiętajmy też o wyłączeniu telefonu komórkowego.

Czytaj dalej

Peregrynacja obrazu św. Rodziny

Peregrynacja obrazu św. Rodziny10 lipca, w sobotę o godz. 17.30. w pińczowskim Sanktuarium Mirowskim rozpoczęło się czuwanie poprzedzające powitanie obrazu św. Rodziny. Po Mszy św. wieczornej, wierni wraz z kapłanami udali się przed świątynię, gdzie na dziedzińcu nastąpiło uroczyste przekazanie obrazu św. Rodziny. Czytaj dalej

Zakończenie roku szkolnego nieco inaczej

LSOW poniedziałek, 28 czerwca w Hotelu Nad Starą Nidą ministranci z Liturgicznej Służby Ołtarza  Sanktuarium Mirowskiego w Pińczowie zakończyli rok szkolny i powitali wakacje.

A wszystko to dzięki właścicielom Hotelu, którzy z tej okazji zaprosili młodzież z ich opiekunem, franciszkaninem Ojcem Manswetem. Czytaj dalej

Od 20 czerwca – odwołanie dyspensy

Komunikat KuriiW związku z tym, że władze państwowe zniosły limity osób mogących być zgromadzonych w świątyniach podczas sprawowania liturgii, Biskup Kielecki Jan Piotrowski z dniem 20 czerwca 2021 r. odwołuje dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy Świętej.

 Dekret Biskupa Kieleckiego

źródło: Diecezja Kielecka

Odpust ku czci św. Antoniego – fotorelacja

Procesja eucharystycznaW niedzielę, 13 czerwca w  Sanktuarium Mirowskim w Pińczowie obchodziliśmy uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego.

Mszę sprawował Ojciec Korneliusz, który również głosił kazanie. Podczas procesji eucharystycznej śpiewana była Litania do Serca Jezusowego. Czytaj dalej

Czy pamiętacie koronację?

Matka Boża Mirowska ze świętymi Stanisławem i Wojciechem14 czerwca, w poniedziałek mija 29 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Mirowskiej.

 

W 1992 roku Matka Boża Mirowska otrzymała Korony Papieskie. Koronacji dokonał nuncjusz apostolski w Polsce, abp. J. Kowalczyk w asyście bpa St. Nowaka – metropolity częstochowskiego i bpa St. Szymeckiego – ordynariusza kieleckiego. Przypomnijmy sobie te chwile. Polecamy Państwu do obejrzenia filmy z tego wydarzenie. Czytaj dalej

Chleb św. Antoniego

chlebki św. AntoniegoW kościołach franciszkańskich, w tym roku 13 czerwca rozdaje się tak zwany “chleb św. Antoniego”, który swoje źródło ma w następującym wydarzeniu:

Wśród licznych opowieści o cudach za sprawą św. Antoniego, w pamięci ludzi utrwaliła się taka, która miała się stać źródłem tradycji rozdawania chleba. Czytaj dalej

Uroczystość odpustowa ku czci św. Antoniego

święty Antoni

niedzielę 13 czerwca przypada uroczystość odpustowa ku czci św. Antoniego.

W naszym Sanktuarium, uczcimy go na Sumie o 12.00. Zapraszamy na procesję eucharystyczną, podczas której będziemy śpiewać Litanię do Serca Jezusowego.

Po procesji nastąpi pobłogosławienie wszystkich dzieci i oddanie ich w opiekę św. Antoniemu. Czytaj dalej