W czwartek, 4 czerwca 2026 roku obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Mszę świętą w Sanktuarium Mirowskim koncelebrowali ojciec Gwardian Remigiusz Balcerak i ojciec Jakub Mentel, który wygłosił również homilię. Zwrócił w niej szczególna uwagę na to, że jedynym źródłem ludzkiego szczęścia jest Eucharystia. Czytaj dalej
W piątek 10 kwietnia 2026 obchodziliśmy w Pińczowie 86. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Mieszkańcy Miasta i Gminy Pińczów, władze samorządowe, duchowni, uczniowie i nauczyciele, harcerze i służby mundurowe, jak co roku zgromadzili się na pińczowskim cmentarzu zwanym Zawięzieniem, by oddać hołd Polakom pomordowanym przez sowietów w roku 1940 w katyńskich lasach.
W poranek wielkanocny, 5 kwietnia 2026 r. bijące dzwony wezwały nas na Rezurekcję – uroczystą Mszę świętą poprzedzoną procesją ogłaszającą zmartwychwstanie Chrystusa.
Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim.
Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. Wierni modlą się przed Najświętszym Sakramentem, oddając cześć Jezusowi.
W Wielki Piątek, Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia. Nie sprawowana jest w tym dniu żadna Msza św.
W Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2026 r. uroczystą Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Od 10 stycznia rozpoczyna się Rok św. Franciszka z Asyżu, ogłoszony z okazji 800-lecia jego śmierci rozumianej jako pascha czyli przejście (transitus), która miała miejsce w Asyżu tuż przy kaplicy Porcjunkuli – w porze wieczornej czyli już po nieszporach 3 października 1226 roku, dlatego jego liturgiczne wspomnienie (w trzech zakonach franciszkańskich uroczystość) zapisano pod datą 4 października. naprawdę wyjątkowy czas łaski dla całego Kościoła.
Piękny zwyczaj, który powolutku staje się pińczowską tradycją. Za nami kolędowe otwarcie kulturalnego, 2026 roku. W wyjątkowym i ważnym dla mieszkańców miejscu – Klasztorze Ojców Franciszkanów – przy tłumnie zgromadzonej publiczności, z radosnym śpiewem na ustach i serdecznością w sercach – właśnie tak Pińczowskie Samorządowe Cemtrum Kultury otworzyło koncertowy nowy rok.
Mszą św. o północy 25 grudnia 2025 r. rozpoczęliśmy obchody Uroczystości Narodzenia Pańskiego w pińczowskim Sanktuarium Mirowskim.