Zmarł brat Benedykt Kolaniak

brat BenedyktW piątek 12 stycznia 2024 r. o godz. 20.15., w klasztorze w Pińczowie, odszedł do Pana śp. Brat Benedykt Kolaniak OFM, najstarszy zakonnik w naszej Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Przeżył 93 lata, w Zakonie 74 lata.

Śp. br. Benedykt Władysław Kolaniak OFM, s. Józefa i Rozalii zd. Binkuś, urodził się 28 grudnia 1930 r. w Sidzinie (powiat myślenicki, archidiecezja krakowska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 18 sierpnia 1950 r. w Krakowie. Habit tercjarski przyjął 4 marca 1951 r. w Krakowie, 16 października 1951 r. rozpoczął Nowicjat w Kętach. Pierwszą profesję czasową złożył 17 października 1952 r. w Kętach, zaś 17 października 1955 r. w Brodnicy śluby wieczyste. Przebywał w klasztorach: w Krakowie św. Kazimierza, Pilicy, Kętach, Włocławku, Jarosławiu, Wieliczce, Brzezinach, Przemyślu, Koninie, Zakliczynie, Warszawie św. Antoniego i Pińczowie; pełniąc obowiązki ogrodnika, zakrystiana, szafarza, furtiana i wikariusza Domu. Od lipca 1999 r. należał do Wspólnoty w Pińczowie.

W środę 17 stycznia 2024 roku, w Sanktuarium Mirowskim w Pińczowie  odbyły się uroczystości pogrzebowe. O godz. 11.30 Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Zmarłego poprowadził now. Dominik Stasiak OFM.

Mszy św. pogrzebowej o godz. 12.00 przewodniczył ks. biskup Marian Florczyk, koncelebrowało 31 księży zakonnych i diecezjalnych, m.in.: Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM, byli Prowincjałowie: o. Wacław Michalczyk OFM, o. Marek Wach OFM i o. Nikodem Gdyk OFM; Wikariusz Prowincji o. Norbert Cebula OFM, ekonom Prowincji i definitor o. Cyprian Mazurek OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian miejscowej Wspólnoty o. Remigiusz Balcerak OFM, Magister Profesów Czasowych o. Jakub Mentel OFM, Magister Nowicjatu o. Edwin Kozicki OFM, Wicemagister Nowicjatu o. Piotr Mróz OFM, o. Roger Mularczyk OFM z Ukrainy i dziekan dkanatu pińczowskiego ks. Stanisław Kudełka.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Mariusz Dębiński OFM, zamieszczona jest poniżej.

W ceremoniach pogrzebowych uczestniczyli: bardzo licznie przybyli wierni, krewni śp. br. Benedykta, definitor br. Lucjusz Wrotniak OFM, Bracia niekapłani, klerycy, nowicjusze oraz Siostry Sercanki z Pińczowa.

Po Eucharystii w swoich mowach pożegnalnych Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM, miejscowy gwardian i proboszcz o. Remigiusz Balcerak OFM oraz parafianin p. Wiesław podkreślali wielką pobożność, uduchowienie i pracowitość Zmarłego, jego pokorę, łagodność i pogodę ducha. Jego 73 letnia posługa w naszej Prowincji zapisała się złotymi zgłoskami; dziękowali Bogu za obecność takiego Brata o wzorowej postawie miłości Boga, Matki Bożej i bliźniego.

 Parafianka p. Bożena wyrecytowała wiersz pożegnalny.

Obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego odprawił ks. bp Marian Florczyk.

Po Mszy św. ciało śp. br. Benedykta Kolaniaka OFM zostało odprowadzone i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu parafialnym w Pińczowie.

Pamiętajmy o śp. br. Benedykcie w naszych modlitwach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Zmarłemu jego długoletnią i ofiarną posługę w Zakonie Braci Mniejszych.

za: ofm.krakow.pl