Pińczowski Klasztor na starej fotografii

klasztor na starej fotografiiW piątek, 9 czerwca w krużgankach bocznych Sanktuarium Mirowskiego w Pińczowie Komisarz Ziemi Świętej i definitor  o. Nikodem Gdyk otworzył wystawę zdjęć „Klasztor pińczowski na starej fotografii”.

Pierwsze fotogramy wystawy prezentują wygląd zewnętrzny Sanktuarium z początku XX wieku. Kolejne pokazują – między innymi – uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Mirowskiej, wizytę biskupa Jana Jaroszewicza. Na kilku zdjęciach widzimy, jak wyglądały nieistniejące już postacie świętych – Franciszka i Antoniego z nisz frontonu kościoła oraz zmiany w krużgankach zewnętrznych. Zabrakło tylko zdjęcia dawnego wnętrza świątyni. Obiecał je zakupić, w formie cyfrowej, burmistrz Włodzimierz Badurak, który także brał udział w tym wydarzeniu.

Na dwóch planszach przedstawione są zdjęcia ze szpitala sejmikowego, gdzie widzimy posługujące przy chorych Siostry Szarytki i Sercanki.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z archiwów własnych klasztoru, od pana Łukasza Łaganowskiego, Krzysztofa Polańskiego, pana Zaborowskiego, oraz od wiernych z parafii. Na wielu ujęciach licznie przybyli mieszkańcy miasta odnajdywali swoich krewnych, znajomych i nawet samych siebie. Oferowali też pomoc przy uzupełnieniu opisów zdjęć.

Pińczowscy Franciszkanie serdecznie dziękują wszystkim za użyczenie zdjęć na wystawę.

Fotogramy będzie można oglądać w krużgankach Sanktuarium Mirowskiego do 21 czerwca.