W piątek, 9 czerwca o godzinie 18,00 w Sanktuarium Mirowskim w Pińczowie odprawiona została Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Prowincji Zakonnej Matki Bożej Anielskiej. Koncelebrowali ją Komisarz Ziemi Świętej i definitor o. Nikodem Gdyk, o. gwardian Eliasz Hetmański i o. Manswet Zawada – wikary domu.
W homilii, ojciec Nikodem Gdyk przypomniał historię Prowincji i jej tworzenia na terenach Polski. Między innymi powiedział : osadzanie na ziemiach polskich Zakonu Braci Mniejszych Ściślejszej Obserwancji – Reformatów miało miejsce właśnie w Pińczowie, gdzie na zaproszenie Zygmunta Myszkowskiego, marszałka wielkiego koronnego, przybyli w 1605 roku do Mirowa, aby osiedlić się przy zbudowanej dla nich prowizorycznej drewnianej kaplicy.
Niestety, w krótkim czasie mirowscy Reformaci musieli opuścić klasztor i Polskę. Stało się tak w 1608 r. wskutek dekretu nuncjusza Simonetty, którego inspirowali do tego Obserwanci, nazywani popularnie Bernardynami. Ponowne osiedlenie w Pińczowie Braci Mniejszych – dodał – nastąpiło w roku 1683, a więc dokładnie 340 lat temu.
Zacytował również fragment pastorałki Oj, widziałeś ty, Banku, którą pińczowianie usłyszeli po raz pierwszy. Przyjęli ją ciepło i z uśmiechem, gdy usłyszeli ostatnią zwrotkę, która mówi, jak dojść do Betlejem: „Ot, trzeba iść do Mogiły, a potem do Pińczowa, a z Pińczowa na Bielany, potem do Głogowa. Od Głogowa do Betlejem będzie już pół drogi, / Weźmiem z sobą ze dwa sadła, by smarować nogi”.
Następnie dokonał poświęcenia odrestaurowanej kaplicy Krzyża św., i otworzył w bocznych krużgankach wystawę: „Klasztor pińczowski na starej fotografii”.
Wystawę tę będzie można oglądać w krużgankach do 21 czerwca.