Pińczowianie uczcili 84. rocznicę zbrodni Katyńskiej

84. rocznica Zbrodni KatyńskiejW piątek 12 kwietnia 2024 roku Pińczowianie uczcili 84. rocznicę zbrodni Katyńskiej.

O godzinie 17 mieszkańcy miasta i regionu oraz przedstawiciele lokalnego samorządu zgromadzili się na „Zawięzieniu”, aby oddać hołd Polakom pomordowanym przez NKWD w 1940 roku. (z rąk oprawców zginęło ponad 21 000 Polaków, w tym ponad 10 000 oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej).

Oprócz Samorządowców, przybyli strzelcy, przedstawiciele służb mundurowych – policji, straży pożarnej, więziennictwa, wojska, uczniowie szkół z wychowawcami, i co najważniejsze – harcerze i zuchy z Hufca ZHP Pińczów,.

Modlitwę w intencji pomordowanych w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Kijowie, Mińsku, Katyniu, Charkowie, Miednoje, Ostaszkowie i na Nieludzkiej Ziemi wygłosił ks. dziekan Stanisław Kudełka.

Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów pińczowskiego LO uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożono wieńce na mogile Pińczowian pomordowanych na wschodzie w 1940 roku.

O godzinie 18 w Sanktuarium Mirowskim została odprawiona Msza święta w intencji pomordowanych, ich rodzin i Polski. Koncelebrowali ją – dziekan dekanatu pińczowskiego ks. Stanisław Kudełko i gwardian klasztoru Franciszkanów OFM o. Remigiusz Balcerak.

Po Mszy św. uczestnicy zgromadzili się przed Kaplicą M.B. Katyńskiej – Golgoty Wschodu, aby w jej wnętrzu, przy Krzyżu Katyńskim złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

Organizatorem wydarzenia byli – Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Przewodniczący Rady Miejskiej, Hufiec ZHP Pińczów oraz Muzeum Regionalne w Pińczowie.

Przypomnijmy – Kaplica Katyńska mieści się w dolnej części nieistniejącej już wieży kościelnej Sanktuarium Mirowskiego i powstała z inicjatywy Franciszkanów OFM oraz mieszkańców Pińczowa.

Jej poświęcenia dokonał 12 XI 1995 ksiądz prałata Zdzisława Peszkowski – kapelana Rodzin Katyńskich.