Maj miesiącem Maryjnym

miesiąc MaryjnyW sobotę rozpoczynamy maryjny miesiąc maj. Serdecznie zapraszamy na codzienne nabożeństwa ku czci Matki Bożej ze śpiewem Litanii Loretańskiej o godz. 17.30.

Litania Loretańska jest łańcuchem wezwań modlitewnych. Sam wyraz „litania” pochodzi od greckiego czasownika „litaneo” – pokornie prosić, błagać.
Początki litanii do Matki Bożej sięgają XII w. Znane były różne jej wersje. Najbardziej popularną była litania loretańska, która powstała w Loreto we Włoszech, a którą rozpowszechnili pielgrzymi przybywający z różnych stron Europy. Papież Sykstus V zatwierdził ją w roku 1587.

Miesiąc maryjny na Ponidziu.

Już od wieków na Ponidziu w miesiącu maju, ludzie spotykali się przy rozsianych wśród pól i łąk figurach Matki Bożej, gdzie wspólnie śpiewali Pieśni Maryjne. W samym Pińczowie miejscem spotkań wiernych w tym okresie, była Kaplica św. Anny na Wzgórzu Klasztornym.

Niestety po II wojnie z czasem zwyczaj ten zanikł. Przez dobrych kilka lat zaniechano tych spotkań. Dopiero od 2012 roku wierni wrócili do dawnego zwyczaju wspólnego śpiewania pieśni ku czci Maryi.