30-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Mirowskiej

30-lecie koronacjiW niedzielę, 12 czerwca w Uroczystość Przenajświętszej Trójcy w naszej Parafii obchodziliśmy 30. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Mirowskiej koronami papieskimi.

Sam akt, jakże dla nas wszystkich ważny miał miejsce w czerwcu 1992 roku. W strumieniach deszczu, na lądowisku Pińczowskiego Aeroklubu, koronacji dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp. J Kowalczyk w asyście bpa St. Nowaka – metropolity częstochowskiego i bpa St. Szymeckiego – ordynariusza kieleckiego. Jak wspominają uczestnicy tamtej uroczystości, wydarzenie to zapisało się w ich pamięci bardzo wyraźnie. Oglądając dzisiaj archiwalne zdjęcia i filmy, nie kryją swojego wzruszenia. Wówczas była to dla nich wielka manifestacja katolicyzmu.

Mimo niesprzyjającej pogody w uroczystości koronacji wzięły udział tłumy Pińczowian i sympatyków Sanktuarium Mirowskiego.

Dzisiaj przybyło mniej osób. Spora grupa ówczesnych uczestników już nie żyje. Dla młodego pokolenia są to już wydarzenia tak odległe, że nie czują ich doniosłości.

Uroczystość rozpoczął od wprowadzenia historycznego, o. Eliasz Hetmański OFM, który czuwał nad przebiegiem liturgii. Przypomniał parafianom jak wyglądała sama koronacja oraz jaki jest sens wizerunku Matki Bożej Mirowskiej.

Dzisiaj uroczystą Sumę koncelebrowali: biskup kielecki Andrzej Kaleta, dziekan ks. prałat Jan Staworzyński, prowincjał Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Jacek Koman OFM, wicerektor WSD w Krakowie o. Grzegorz Chomiuk OFM i o. Kamil Kuraś OFM.

W homilii biskup kielecki przypomniał historię wizerunku Matki Bożej Mirowskiej i nawiązał do wydarzenia sprzed 30 lat. W dalszej części poruszył temat dogmatu Przenajświętszej Trójcy Świętej i skupił się na jej znaczeniu. Po uroczystej Mszy Świętej pod jego przewodnictwem wierni adorowali Przenajświętszy Sakrament. Później biskup Andrzej Kaleta poprowadził procesję niosąc Najświętszy Sakrament w asyście mężczyzn i harcerzy z Pińczowskiego Hufca. Również panowie ponieśli na swych ramionach feretron z Matką Bożą Mirowską, a dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe sypały kwiaty.

Uroczystą oprawę wokalno-muzyczną zapewnił występ polsko–ukraińskiego zespołu muzycznego „Słowiki”, który także przed mszą wystąpił z koncertem ku czci Matki Bożej.

Mamy nadzieję, że również dzisiejszy dzień zapadnie w pamięci wiernych. Zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia, które można obejrzeć w naszej GALERII.