Organizacja odwiedzin kolędowych rodzin

biskup logoSugestie duszpasterskie Kurii Diecezjalnej w Kielcach dotyczące organizacji odwiedzin kolędowych rodzin parafii.

Przez długie lata odwiedziny kolędowe rodzin parafii przez duszpasterzy w okresie Świąt Bożego Narodzenia były pięknym zwyczajem. Ważną chwilą odwiedzin zwanych kolędą jest wspólna modlitwa i błogosławieństwo udzielane mieszkańcom oraz ich domom (C+M+B).

Obecnie z racji wciąż panującej pandemii koronawirusa kolęda w tradycyjnej formie również w tym roku wydaje się być niemożliwa, ale nie powinno to jednak stanowić przeszkody, aby w inny sposób doszło do spotkania duszpasterzy ze swoimi parafianami. W zależności od okoliczności, duszpasterze powinni roztropnie oceniać sytuację i podejmować decyzje co do konkretnych form takich spotkań.

Godnym pochwały jest pomysł – podobnie jak w zeszłym roku – aby zapraszać rodziny z wyznaczonych wcześniej ulic lub miejscowości tworzących parafię do kościoła parafialnego na Mszę świętą w ich intencji z udzieleniem błogosławieństwa kolędowego. Dopełnieniem mogłaby być wspólna modlitwa rodziny po przyjściu do domu i pokropienie mieszkania wodą święconą.

Jedynie przy zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych możliwe byłoby odwiedzenie tych rodzin, które sobie tego wyraźnie życzą i zapraszają duszpasterza. W takim przypadku nie powinno być osób towarzyszących kapłanowi, jak np. ministrantów. Znakiem bliskości z parafianami może też być słowo, skierowane do nich przez duszpasterzy wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi.

Z darem modlitwy i błogosławieństwa

                                                                                                 † Jan Piotrowski

                                                                                              BISKUP KIELECKI