W dniach od 23 do 27 sierpnia w naszej wspólnocie przebywa Kenijczyk, franciszkanin konwentualny ojciec Jerzy. W Polsce spędza część swojego urlopu. Po rocznym kursie języka polskiego ukończył Seminarium Wyższe w Łodzi i jak sam mówi, Polska stała się jego drugą ojczyzną.
Po ukończeniu seminarium wrócił do Kenii, a od trzech miesięcy przebywa na misji w Czechach w Brnie, gdzie uczy się także nowego języka. Wbrew naszym wyobrażeniom, również tam jest dużo ludzi wierzących, a w kościołach można spotkać też sporo obcokrajowców, w tym i Polaków. Ludzie wszędzie mają podobne problemy, twierdzi ojciec Jerzy.
U nas czuje się dobrze, chociaż ze śmiechem dodaje, że trochę jest tu w nocy zimno. W naszym Sanktuarium sprawuje Msze święte w języku polskim i wraz z Ojcem Manswetem odwiedza chorych w szpitalu, a w wolnych chwilach zwiedza Pińczów.
Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (łac. Ordo Fratrum Minorum Conventualium, skrót: OFM Conv, pot. franciszkanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie czarni) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących, z rodziny franciszkańskiej, założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Liczy ponad 4 tys. braci, z których 1/4 stanowią Polacy. Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych Konwentualnych do instytutów kleryckich.
Strój zakonny to czarny lub szary habit, przepasany białym sznurem oraz kaptur z pelerynką.