Komunikat Biskupa Kieleckiego

biskup logoDrodzy Diecezjalnie!

W ostatnich dniach minionego roku dotarły do nas informacje, że 29 grudnia 2020 r. Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne opiewają na miliony dolarów. Kilka dni później 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.

W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi
dobrej woli z prośbą o pomoc.

W tej nadzwyczajnej sytuacji, odpowiadając na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, pragnę ogłosić, że niedziela 24 stycznia br. będzie w naszej diecezji „Dniem solidarności z Chorwacją”.

Ewangeliczna zasada „jeden drugiego brzemiona noście” (Ga 6,2), mimo naszych niedostatków, zachęca nas, aby podjąć wyzwanie solidarności z poszkodowanymi poprzez trzęsienie ziemi. Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą do Czcigodnych Księży oraz wszystkich wiernych diecezji kieleckiej, aby tego dnia podczas każdej Mszy Świętej, we wszystkich parafiach modlić się za poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji, a przed kościołami zorganizujmy zbiórkę datków pomoc dla poszkodowanych.

Uprzejmie proszę o zebrane środki wpłacić na konto Caritas Diecezji Kieleckiej: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811, z dopiskiem CHORWACJA, albo do kasy w Caritas diecezjalnej.

Ufam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi – kolejny już raz – zdołamy wesprzeć
naszych braci i siostry, którzy znaleźli się w potrzebie.

Wszystkim wiernym z serca błogosławię

Wasz Biskup 

Jan Piotrowski