OGŁOSZENIE WAŻNE DLA DARCZYŃCÓW

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT) darowizna na cele kultu religijnego przekazana kościołom, związkom religijnym i kościelnym osobom prawnym (tj. zakonom, parafiom) na m.in.:  budowę lub remont, uprawnia do odliczenia przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu/przychodu.

Ulga przysługuje, jeżeli uzyskiwane dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany).

Jak dokumentować prawo do ulgi

W przypadku darowizny pieniężnej wysokość darowizny dokumentuje się

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,

Rozliczając się  w roku  2026  należy złożyć 

  • PIT-37– jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
  • PIT-36 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej
    z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
  • PIT-28 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy)

– z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).