Tego nie wiedzieliśmy – cz. I

nutyW kruchcie kościoła – Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie znajduje się kilka epitafiów.

Jedno z nich poświęcone jest św. pamięci Julii z Grodzickich Rzewuskiej, pani na włościach majątku dziedzicznego Topola (obecnie gmina Skalbmierz). A kim ona była, bo nikt chyba o niej nic nie wie, albo już nie pamięta.

Julia Salomea z Grodzickich Rzewuska – urodziła się 5 stycznia 1804 roku w Krakowie w parafii Mariackiej. Zmarła 17 listopad 1880 w majątku Topola. Była córką Feliks Grodzickiego h. Łada i Teresy Grodzickiej (z Jabłonowskich h. Grzymała)
Miała dwóch mężów. Pierwszym był Urban Antoni Norbert Rzewuski h. Krzywda, a drugim Seweryn Józef Jan Albin Grodziecki h. Nałęcz.

Była kobietą utalentowaną muzycznie – kompozytorką, pianistką i śpiewaczką. Działała w Krakowie.  Znane są jej pieśni oraz opery komiczne „ Obiad z Magdusią” (1821) „ Malwina i Ernest” (1825) „Małżonek  wszystkich kobiet” (1825).

Jest także autorką muzyki do słynnej pieśni „Witaj Maj Trzeci Maj” (teks napisał Stanisław Doliwa Starzyński), jak również zachowanych w zbiorach Biblioteki Narodowej dwóch Romansów na dwa głosy z akompaniamentem fortepianu (Deux romances à deux voix ).

mat. opracowała pani Renata Urban