Na tydzień przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, Kościół obchodzi tzw. Niedzielę Palmową. Upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, kiedy mieszkańcy świętego miasta wyszli mu naprzeciw i z gałązkami witali Go wjeżdżającego na osiołku. Podczas Niedzieli Palmowej, śpiewamy pieśń – Hosanna Synowi Bożemu, Hosanna, cześć Zbawcy Naszemu. Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści.
Będąc w okolicy Betfage, Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła (w Ewangelii św. Mateusza mowa jest o oślicy i osiołku). Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Wydarzenie to miało być spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy.
W liturgii Niedzieli Palmowej odczytywany jest ewangeliczny opis Męki Pańskiej. Co ma także swój wymiar symboliczny, bo z jednej strony, radośnie cieszymy się, że Jezus w chwale wjeżdża do miasta, a z drugiej mamy świadomość zbliżającego się Misterium Paschalnego, podczas którego będzie osądzony i zabity.
Tradycją tego dnia jest przygotowywanie palm i procesje. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych od VII wieku święconych w Niedzielę Palmową, co zapoczątkował Kościół francuski. Święcenie własnoręcznie wykonanych palm w rozbudowanej formie zachowało się m.in. na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej. W wielu miejscowościach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy które są przygotowywane na Uroczystość Niedzieli Palmowej, są później palone, a popiół powstały w wyniku spalenia, służy do posypania głów popiołem w Środę Popielcową przyszłego roku.
Niedziela Palmowa mimo swoich tradycji, ma charakter przede wszystkim eschatologiczny. Symbolizuje początek końca misji Chrystusa i mimo radosnego wydźwięku, to jednak ma pokazać, jak kruche jest życie człowieka, jak z dnia na dzień, można krzyczeć – Hosanna, a następnie – Ukrzyżuj!